מידע נוסף
מחול - רות אשל ודגה פדר
מחול - רות אשל ודגה פדר


רות אשל ודגה פדר בתוכניתן:
"לא דף לבן" 

 

"לא דף לבן" הוא מפגש בין-דורי ובין-תרבותי של שתי רקדניות/יוצרות. רות אשל מופיעה בגרסה מחודשת של הסולו גלימת האבן משנת 1980 - יצירה שהייתה נקודת מיפנה בחדשנות שלה בהיסטוריה של המחול בארץ, ואילו דגה פדר היא יוצרת מחול אתיופי אמנותי עכשווי. דגה הייתה רקדנית סולנית בלהקות האתיופיות "אסקסטה" באוניברסיטת חיפה ו"ביתא"  במתנ"ס נווה יוסף, שאותן ייסדה רות אשל לפני קרוב כשני עשורים. החיים של שתיהן אינם דף לבן, אלא דף עשיר בתובנות חיים וביצירה המאופיינת במקוריותה.


"גלימת האבן", כוראוגרפיה וביצוע: רות אשל/ יוצר הגלימה: אברהם אופק/ טקסטים וספוקן וורד: רות אשל/ שירה: מתוך "ונתנה תוקף" של הימים הנוראים/ עיצוב השמלה: עדי גולדשטיין/ ייעוץ קולי: סמדר אימור
היצירה היא טקס היטהרות בהשראת "תשליך" של הימים הנוראים. את הגלימה יצר הצייר אברהם אופק ובה עשרות כיסים בגדלים שונים עמוסים באבנים. רות אשל  הופיעה עם "גלימת האבן" מספר פעמים במוזיאון תל אביב במסגרת התערוכה אברהם אופק: גוף עבודה (אוצרת: גליה בר אור) בחודשים מאי-ספטמבר 2018.


"מופע בשל נוגע ומרתק, ספוג בידע מקצועי רב-שנים החובק אמירה אישית מקורית, מפתיע במוזיקליות תנועתית ווקאלית הזורמת בין הקול האנושי, קולות ההקשה של האבנים וקולות השקט המלווים את הופעתה המכובדת של רות אשל. כל פרט בריקוד משלב סיפור סמוי של תנועה, משחק, רגש ואמירה פילוסופית רבת עניין. תמשיכי, זה נהדר", תרצה ספיר לשעבר ראש בית הספר לאמנויות במכללת  סמינר הקיבוצים
"מרתקת מעוררת השראה חזקה מצחיקה מבצעת נדירה. כמו מים שזורמים ומוצאים לעצמם נתיב חדש לזרום בו, עוקפים שכבות קשות וממשיכים לזרם"- רונית זיו, כוריאוגרפית ומנהלת אמנותית של "הרמת מסך".

 

"ג'אלו", כוראוגרפיה, ביצוע ושירה: דגה פדר/ מוזיקה: דגה פדר, אלעד נאמן וירדן ארז/ עיצוב השמלה: ורוניקה שור. הסולו עוסק בעלייתה של דגה לארץ ובמאבקה על שוויון וזהות. דגה משתמשת בטכניקת דיבור/ מקצב/ תנועה מתרבות הלוחמים האתיופים היוצאים לקרב. את הריקוד מלווים בביצוע חי אלעד נאמן וירדן ארז.  היצירה נבחרה להיכלל בחשיפה בינלאומית (2018).

 

רות אשל היא מהדמויות המרכזיות במחול בישראל. כלת פרס מפעל חיים במחול של שרת התרבות (2012) ושל איגוד אמני ישראל (2018). העלתה רסיטלים חדשניים למחול בין השנים 1977-1986. מחברת הספר "מחול פורש כנפיים – ישראלית לבמה 2000-1920" (2016).  מרצה למחול באוניברסיטת חיפה (1991-2005), מבקרת מחול של עיתון "הארץ" (1991-2018) ועורכת כתב העת "מחול עכשיו". ייסדה וניהלה את להקות המחול האתיופיות "אסקסטה" ו"ביתא" (1995-2011), ביימה את הסרט "ריקודי כתפיים" (2012) המתאר את מפעל חייה עם העדה שפתח את פסטיבל הסרטים הבינלאומי באדיס אבבה.


דגה פדר – כלת פרס היצירה  של משרד התרבות (2019).  דגה היא כוריאוגרפית, רקדנית, מוזיקאית, זמרת וציירת. בוגרת אוניברסיטת חיפה בחוג לאמנות יצירה. רקדה כסולנית בלהקת "אסקסטה" בשנים 1999-2005 והשתתפה בסיורים באירופה, ארה''ב ודרום אפריקה. רקדנית בהרכב המייסד של להקת ביתא (2005-2009) והשתתפה בסיורים בארה''ב, דרום אמריקה ופולין. רקדנית בלהקת "תקשה" (2010), מייסדת להקת "ווזווזה" (2012).  מיולי 2013 מנהלת אמנותית וכוריאוגרפית של  להקת "ביתא". הופיעה באתיופיה עם להקת "ביתא" והעבירה סדנת כוראוגרפיה ללהקת המחול של התאטרון הלאומי האתיופי. מידי שנה היא מוזמנת ליצור עבודה חדשה ללהקה "ביתא" שמועלית בבכורה בפסטיבל הולגאב לתרבות אתיופית. בשנת 2011 ייסדה את פרויקט Degedrum (התופים של דגה) בשיתוף עם נגן כלי ההקשה אלעד נאמן והשתתפה כזמרת ורקדנית. הקליטה דיסק של מוזיקה מקורית בו היא שרה שירים בשפה האמהרית ובעברית ודיסק נוסף עם יצירה מוזיקלית בהלחנת עודד זהבי ובו שירי עם אתיופים.


אלעד נאמן - נגן כלי הקשה וזמר. למד באקדמיה למוסיקה של עמק הירדן, עבד בדרום אפריקה 5  והופיע ברחבי היבשת עם אמנים, ביניהם להקתmondetta : הרכב מוזיקת עולם נגנים מארצות שונות, בפסטיבל:womad  למוסיקת עולם של פיטר גבריאל(Real World) . בארץ עבד עם הרכבים שונים כגון: דו-להקה יהודית\בדואית שאותה הפיק מוזיקלית וכן עם איילה אינגדשט, אסף אמדורסקי, אילן קינן ,מיקי קם, מוסיקה אפריקאית יהודית, אסתר ראדה ושי אביב. מדריך טיולים לאתיופיה.
ירדן ארז, מלחין ונגן. נגן על כלים רבים ושונים, משלב מזרח ומערב, עתיק וחדש. בשנים האחרונות מתמקד בנגינת העוד והשירה עמו. משתף פעולה דרך קבע עם אמנים מתחומים שונים - במוסיקה לקולנוע , תיאטרון, מיצג.  מתעמק במסורת המוזיקלית האתיופית, מוביל את ההרכב "מלקוש".

 

נגנים: אלעד נאמן וירדן ארז

המופע בסיוע קרן יהושע רבינוביץ לאמנויות תל-אביב ומועצת הפיס לתרבות ואמנות